Poradnia Rodzinna

beta

Obejmuje opieką dzieci i dorosłych

Poradnia Rodzinna w Tomaszowie

Poradnia rodzinna

w Tomaszowie Lubelskim

  • Działania nasze adresujemy do całych rodzin, rodziców, młodzieży, dzieci, wychowawców, nauczycieli, oraz do instytucji.
  • Służymy bogatą ofertą profesjonalnych usług zdrowotnych. Specjalistyczna Poradnia Rodzinna współpracuje z odziałami z wielu innych regionów.
więcej...
BMI
Wiek:
BMI
BMI
Wzrost:
BMI
BMI
Waga:
BMI
BMI
K M BMI BMI
Siatki centylowe
Płeć dziecka: dziewczynka
chłopiec
Data urodzenia:
Waga:
kg
Wzrost:
cm
Kalkulator LDL
mg/dl
mmol/dl
Cholesterol całkowity:
HDL:
Triglicerydy:
LDL:
Pajacyk.pl

Co utrudnia rozwój mowy dziecka

wstecz

                        Rodzicu sprawdź !!!

1. Czy Twoje dziecko dobrze słyszy?

Słuch jest jednym z lepiej rozwiniętych zmysłów noworodka. Dzięki niemu dziecko odbiera bodźce z otaczającego go świata. Poprzez zmysł słuchu niemowlęta przyswajają sobie rytm języka, dowiadują się o emocjach i niebezpieczeństwie. Słuch jest także jednym z głównych narzędzi w procesie nauki mowy.

Jednak zdolność do normalnego słyszenia bywa zaburzona przez wiele czynników, które mogą nastąpić przed narodzeniem, w wieku niemowlęcym i w dzieciństwie.

Najczęstsze przyczyny niedosłuchu i głuchoty:

- występowanie niedosłuchu dziedzicznego w rodzinie matki lub ojca,

- choroby matki w pierwszych miesiącach ciąży (różyczka, grypa, opryszczka),

- zachorowanie cieżarnej na choroby zwierzęce,

- powikłania ciąży, trudności z jej donoszeniem i nieprawidłowości rozwoju płodu,

- wcześniactwo (waga mniejsza niż 1500g), powikłania okołoporodowe (urazy, niska ocena w skali Apgar),

- zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych oraz powikłania chorób zakaźnych (świnka, grypa, odra),

- infekcje gardła i uszu we wczesnym okresie niemowlęcym.

- leczenie niektórymi antybiotykami np. gentamycyną,

- urazy głowy.

Istnieją powody do niepokoju, jeśli dziecko w 1. roku życia:

- nie odwraca główki w kierunku dźwięku,

- nie reaguje na znajome dźwięki,

- nie próbuje wydawać dźwięków, głużyć, naśladować dorosłych,

- jest bardzo spokojne, nie przeszkadza mu hałas;

w 2. roku życia:

- nie reaguje na swoje imię,

- nie rozumie prostych poleceń,

- nie wypowiada dwuwyrazowych zdań.

- nie wykazuje zainteresowania opowiadaniem bajek i czytaniem prostych książeczek,

- nie potrafi wskazać części ciała;

w 3. roku życia:

- nie powtarza usłyszanych zdań,

- nie nawiązuje kontaktu z innymi dziećmi,

- mówi tak, że nie sposób je zrozumieć,

- nie odpowiada na proste pytania,

- czyni wrażenie nieobecnego;

w 4. - 5. roku życia:

- nie rozmawia nawet z najbliższymi,

- sprawia wrażenie nieobecnego, rozkojarzonego,

- stroni od dzieci. 

2. Czy Twoje dziecko ma prawidłowy zgryz?

 

Szacuje się, że 20 - 30% dzieci ma wadliwy zgryz. Wady narządu żucia zależnie od okresu w jakim powstają można podzielić na wrodzone i nabyte.

Niewielkie wady zgryzu można leczyć już u bardzo małych dzieci. Stosuje się wtedy specjalną płytkę przedsionkową, którą nosi się tak jak smoczek. Takie aparaty produkowane są w trzech rozmiarach. Pomagają między innymi w zwalczaniu nawyków deformujących zgryz np. ssania smoczka lub kciuka. Jest ona aparatem zapobiegawczym i gimnastycznym.

W wyniku badań stwierdzono, że występowanie wady wymowy zależy od rodzju wady zgryzu:

-  u osób ze zgryzem otwartym (98% badanych)

- u osób z doprzednią wadą zgryzu (94% badanych)

- u osób z dotylną wadą zgryzu (67%) badanych).

Najczęściej nieprawidłowa mowa dotyczyła głosek: /s, z, c, dz, ś, ź, ć, dź, sz, ż, cz, dż, r, ń, l, f, w, t, d, n/.

Ze względu na występowanie wad wymowy współpraca z logopedą powinna być stałym elementem leczenia ortodontycznego.

 

3. Czy Twoje dziecko nie ma kłopotów z migdałkami

 

W wieku dziecięcym naturalnym zjawiskiem jest rozwój migdałków pierścienia Waldeyera. Między 2 a 5 rokiem życia ulegają one fizjologicznemu powiększeniu. Jednak u pewnej grupy dzieci migdałki podniebienne i migdałek gardłowy mogą powiększyć się do znacznych rozmiarów. Przy zwężonej górnej części jamy gardłowej z powodu zbyt dużych migdałków, zwłaszcza migdałka gardłowego występują zaburzenia mowy. Zaburzenia mowy polegają na zmianie jej dźwięczności. Mowa dzieci jest bezdźwięczna, nosowa. Dziecko przekształca głoski nosowe w ustne np. "ę" w "e", "m" w "b", "n" w "d".

Przerost migdałka gardłowego, zwanego trzecim migdałkiem powoduje trudności w oddychaniu przez nos. Dziecko oddychając przez usta ma słabiej rozwiniętą klatkę piersiową, a niedostateczna ilość tlenu niekorzystnie wpływa na jego centralny system nerwowy. Dziecko może źle sypiać, budzić się w nocy, ma złą koncentrację, może być nadpobudliwe.

Dzieci z przerośniętym migdałkiem gardłowym wykazują dość znacznie upośledzoną drożność trąbek słuchowych. Często występują zaburzenia słuchu spowodowane nawracającymi zapaleniami trąbek słuchowych i ucha środkowego.

Zaburzenia oddychania wywołane przerostem migdałka trzeciego, mogą być przyczyną wad zgryzu, a także nieprawidłowości w uzębieniu.

Rozpoznanie patologicznego przerostu trzeciego migdałka pozwala na ustalenie wskazań do operacyjnego leczenia. Przerost migdałka gardłowego może występować z jednoczesnym przerostem migdałków podniebiennych.

Przerost migdałków podniebiennych powoduje upośledzenie ruchomości podniebienia miękkiego. Mowa jest mniej dźwięczna, niewyraźna. Przerost migdałków podniebiennych prowadzi do zaburzeń fonacji.

Najistotniejszym niekorzystnym objawem przerostu migdałków podniebiennych jest utrudnione oddychanie zarówno w dzień i w nocy. Dzieci te w czasie snu głośno oddychają i chrapią, może występować tzw. "zespół bezdechów sennych".

W patologicznym przeroście mogą zaistnieć wskazania do operacyjnego częściowego lub całkowitego usunięcia migdałków jako jedynego skutecznego sposobu leczenia.

 

 

Na podstawie dostępnych źródeł opracowała:

mgr Aneta Leśniak  logopeda - surdologopeda

 

wstecz


O dzieciach

     Nowoczesna opeka nad dziećmi opiera sie na partnerskich interakcjach pomiędzy lekarzem, rodzicami i pacjentem. najistotniejsze elementy opieki nad dziećmi to: badania bilansowe, szczepienia, choroby wieku dziecięcego. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje o różnych zagadnieniach, takich jak leczenie przecigorączkowe, antybiotykoterapia i inne 
więcej...

Profilaktyka

     Profilaktyka jest działaniem, które ma na celu zapobieganie pojawieniu się i rozwojowi danego zjawiska/choroby w konkretnej społeczności, jak też promowanie alternatywnych zjawisk w stosunku do tych, które usiłuje się wyeliminować. Wiedza o profilaktyce w obecnych czasach uznawana jest za podstawową dla człowieka.

więcej...

Zalecenia w chorobach

     Czas, w którym spotykamy się z chorobą stawia przed nami nowe wymagania. Zmiana podejścia do otaczajacej nas rzeczywistości, inny styl zycia, przyswojenie dużej ilości informacji. Poniżej będą sie znajdowały zalecenia do postępowania w najczęstszych jednostkach chorobowych.

więcej...

Dla młodzieży

Młodzież

     Ogólny stan zdrowia młodzieży w 27 państwach członkowskich UE jest lepszy niż kiedykolwiek. Jednak nadal istnieje wiele powodów do niepokoju, m.in.: nasilający się stres i obciążenia psychiczne, wczesna inicjacja seksualna, mała edukacja o antykoncepcji, nadużywanie alkoholu, palenie i narkomania, zły sposób odżywiania się i niska aktywność fizyczna, wypadki.

więcej...