Poradnia Rodzinna

beta

Obejmuje opieką dzieci i dorosłych

Poradnia Rodzinna w Tomaszowie

Poradnia rodzinna

w Tomaszowie Lubelskim

  • Działania nasze adresujemy do całych rodzin, rodziców, młodzieży, dzieci, wychowawców, nauczycieli, oraz do instytucji.
  • Służymy bogatą ofertą profesjonalnych usług zdrowotnych. Specjalistyczna Poradnia Rodzinna współpracuje z odziałami z wielu innych regionów.
więcej...
BMI
Wiek:
BMI
BMI
Wzrost:
BMI
BMI
Waga:
BMI
BMI
K M BMI BMI
Siatki centylowe
Płeć dziecka: dziewczynka
chłopiec
Data urodzenia:
Waga:
kg
Wzrost:
cm
Kalkulator LDL
mg/dl
mmol/dl
Cholesterol całkowity:
HDL:
Triglicerydy:
LDL:
Pajacyk.pl

Na co zwrócić uwagę

wstecz

                       III. NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ OBSERWUJĄC ROZWÓJ MOWY DZIECKA


ˇ Sprawdźmy czy słyszy szept, czy słyszy dźwięki z większej odległości, czy tak samo słyszy, gdy źródło dźwięku ma z prawej, lewej strony, z przodu, z tyłu. Najmniejsze wątpliwości wyjaśniajmy z lekarzem pediatrą, laryngologiem lub logopedą.


ˇ Obserwujmy, kiedy dziecko unosi głowę, siada, staje. Rozwój mowy postępuje równolegle z rozwojem fizycznym: fazie głużenia odpowiada umiejętność unoszenia głowy; gaworzeniu - umiejętność siadania; pierwszym wyrazom - pozycja pionowa, stawania.


ˇ Przypomnijmy sobie, jak rozwijała się mowa u innych członków rodziny, bo element dziedziczenia nie jest tu bez znaczenia. Jeśli mama, tata czy brat później zaczynali mówić, to i nasz malec później może zacząć mówić (oczywiście nie musi się tak zdarzyć, ale może). Zanim jednak sformułujemy wniosek, że jest to proste opóźnienie mowy uwarunkowane rodzinnie, skonsultujmy ten problem z logopedą.


ˇ Przypomnijmy sobie jak dziecko było karmione - piersią czy butelką? Dzieci karmione piersią mają lepiej przygotowane narządy artykulacyjne do rozpoczęcia nauki mówienia, niż te karmione sztucznie. Lepiej też radzą sobie z oddychaniem podczas mówienia. Ssąc pierś, nauczyły się oddychać nosem. Pamiętajmy o tym, że prawidłowa pielęgnacja dziecka to profilaktyka w zakresie zaburzeń mowy. Dostosowujmy konsystencję podawanych dziecku pokarmów i sposób karmienia do wieku dziecka. Możemy dawać dziecku papki łyżeczką, już od 5 miesiąca życia. Dziecko zdejmując pokarm z łyżeczki i przeżuwając go, będzie ćwiczyło mięśnie jamy ustnej. Podobnie, kiedy około 1 roku życia damy mu skórkę chleba lub herbatnik, który odgryzać będzie przednimi zębami, a następnie przeżuwać, nadal będzie ćwiczyło swój aparat wymowy. Zlikwidujmy wtedy smoczek. Zbyt długie ssanie smoczka ogranicza dziecku swobodne poruszanie językiem, które jest naturalnym ćwiczeniem. Może to doprowadzić do wad zgryzu, a w późniejszym okresie, do nieprawidłowości w wymowie.


ˇ Starajmy się, na tyle na ile to jest możliwe, likwidować u dziecka infekcje górnych dróg oddechowych. Długie i częste katary prowadzą do przekształcenia się toru oddychania. Dziecko "z zapchanym nosem" zacznie nawykowo oddychać ustami. Taki układ jamy ustnej (z opuszczoną żuchwą) nie stwarza warunków do naturalnego usprawniania się aparatu artykulacyjnego. Mogą wykształcić się nieprawidłowe nawyki ruchowe, utrzymywanie się języka na dnie jamy ustnej lub przesuwanie się języka w obszar międzyzębowy. Droga do powstania wad zgryzu i wymowy jest już bardzo blisko. Jeśli mamy wątpliwości, co do stanu zgryzu dziecka - skonsultujmy ten problem z ortodontą.


ˇ Dbajmy o higienę jamy ustnej swego dziecka. Liczne zmiany próchnicze zębów mogą stać się pośrednią przyczyną nieprawidłowych nawyków ruchowych języka, a w konsekwencji wad wymowy.


ˇ Obserwujmy jak przebiega rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka. Pamiętajmy, że jedne dzieci mają większą potrzebę mówienia, inne mniejszą.


ˇ Poszczególne etapy rozwoju mowy traktujmy, jak przybliżone ramy, a nie sprawdzian dziecięcych możliwości. Rozwój każdego dziecka jest sprawą bardzo indywidualną.


ˇ Zastępowanie głosek trudniejszych łatwiejszymi, opuszczanie tych trudnych nie traktujmy jak wady wymowy. Do wad nie należą też regionalizmy czy mowa gwarowa. Na wsi dość często jeszcze spotykamy dzieci "dwujęzyczne": inaczej mówią w szkole, inaczej w domu. Gdy zaczynają mieszać oba języki, dochodzi do błędów wymowy, które na szczęście łatwo można usunąć.


ˇ Zwróćmy uwagę czy podczas mówienia dziecko nie wsuwa języka między zęby, nie wykrzywia warg czy nie robi dziwnych min. Te nawyki szybko się utrwalają. Jeśli mamy wątpliwości, zasięgnijmy porady logopedy.

 

JEŻELI ZUWAŻYSZ U SWEGO DZIECKA CHOĆ JEDEN Z NIŻEJ WYMIENIONYCH SYMPTOMÓW, ZGŁOŚ SIĘ DO LOGOPEDY

 

  • Podczas wymowy głosek - s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż, t, d, n - dziecko wsuwa język między zęby lub ociera nim o wargę. W każdym wieku jest to wada, z której niestety się nie wyrasta. Im dłużej zwlekamy, tym bardziej wada się utrwala.

 

  • Dziecko nawykowo mówi przez nos.

 

  • Występują zmiany anatomiczne w budowie narządów mowy dziecka lub mamy wątpliwość czy dziecko dobrze słyszy.

 

  • Dziecko 3 - letnie porozumiewa się za pomocą gestów i sylab. Pod koniec trzeciego roku życia nie wymawia którejkolwiek z samogłosek ustnych (a, o, e, i, u, y).

 

  • Po ukończeniu 4 roku życia dziecko:

-    wymawia głoski s, z, c, dz jak ś, ź, ć, dź

-    zamienia głoski dźwięczne na bezdźwięczne, np. d na t (dom = tom), w na f (woda = fota), g na k (gęś = kęś), b na p (buda = puta)

-     myli głoski dźwiękowopodobne, np. c - s (sala = cala), sz - cz i inne.

 

  • Dziecko zniekształca, zastępuje głoski innymi nie znanymi w języku polskim, np. inaczej wymawia głoskę r.

 

  • Jeżeli nasila się problem rozwojowej niepłynności mówienia (zacinanie, powtarzanie sylab).

 

  • Rozwój mowy dziecka:

-     rocznego jest na poziomie dziecka półrocznego (dziecko jedynie gaworzy),

-     2-letniego jest na poziomie mowy dziecka rocznego (wymania kilka słów),

-     3-letniego jest na poziomie mowy dziecka 1,5 rocznego (tworzy jedynie równoważniki zdań, a słownictwo jest na poziomie dziecka 1,5 rocznego)

-     4-letniego jest na poziomie mowy dziecka 2-letniego (formułuje zdania proste, słownictwo czynne jest na poziomie dziecka 2-letniego, tj. około 300 słów),

-     5-letniego jest na poziomie mowy dziecka 2,5-letniego (nadal zdania proste, słownictwo na poziomie dziecka w wieku 2,5 lat),

-     6-letniego jest na poziomie dziecka 3-letniego (pojawiają się zdania złożone, dziecko wymawia 1000-1500 słów),

-          7-letniego jest na poziomie mowy dziecka 3,5-letniego.

 

Na podstawie dostępnych źródeł opracowała:

mgr Aneta Leśniak  logopeda - surdologopeda

 

wstecz


O dzieciach

     Nowoczesna opeka nad dziećmi opiera sie na partnerskich interakcjach pomiędzy lekarzem, rodzicami i pacjentem. najistotniejsze elementy opieki nad dziećmi to: badania bilansowe, szczepienia, choroby wieku dziecięcego. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje o różnych zagadnieniach, takich jak leczenie przecigorączkowe, antybiotykoterapia i inne 
więcej...

Profilaktyka

     Profilaktyka jest działaniem, które ma na celu zapobieganie pojawieniu się i rozwojowi danego zjawiska/choroby w konkretnej społeczności, jak też promowanie alternatywnych zjawisk w stosunku do tych, które usiłuje się wyeliminować. Wiedza o profilaktyce w obecnych czasach uznawana jest za podstawową dla człowieka.

więcej...

Zalecenia w chorobach

     Czas, w którym spotykamy się z chorobą stawia przed nami nowe wymagania. Zmiana podejścia do otaczajacej nas rzeczywistości, inny styl zycia, przyswojenie dużej ilości informacji. Poniżej będą sie znajdowały zalecenia do postępowania w najczęstszych jednostkach chorobowych.

więcej...

Dla młodzieży

Młodzież

     Ogólny stan zdrowia młodzieży w 27 państwach członkowskich UE jest lepszy niż kiedykolwiek. Jednak nadal istnieje wiele powodów do niepokoju, m.in.: nasilający się stres i obciążenia psychiczne, wczesna inicjacja seksualna, mała edukacja o antykoncepcji, nadużywanie alkoholu, palenie i narkomania, zły sposób odżywiania się i niska aktywność fizyczna, wypadki.

więcej...