Poradnia Rodzinna

beta

Obejmuje opieką dzieci i dorosłych

Poradnia Rodzinna w Tomaszowie

Poradnia rodzinna

w Tomaszowie Lubelskim

  • Działania nasze adresujemy do całych rodzin, rodziców, młodzieży, dzieci, wychowawców, nauczycieli, oraz do instytucji.
  • Służymy bogatą ofertą profesjonalnych usług zdrowotnych. Specjalistyczna Poradnia Rodzinna współpracuje z odziałami z wielu innych regionów.
więcej...
BMI
Wiek:
BMI
BMI
Wzrost:
BMI
BMI
Waga:
BMI
BMI
K M BMI BMI
Siatki centylowe
Płeć dziecka: dziewczynka
chłopiec
Data urodzenia:
Waga:
kg
Wzrost:
cm
Kalkulator LDL
mg/dl
mmol/dl
Cholesterol całkowity:
HDL:
Triglicerydy:
LDL:
Pajacyk.pl

Strona główna > Leczenie przewlekłe cz. 1 – meandry receptowe, dowody lec...

Leczenie przewlekłe cz. 1 – meandry receptowe, dowody leczenia.

   Zaczynamy cykl poświęcony kontynuacji leczenia w chorobach przewlekłych, ponieważ w związku ze starzeniem się społeczeństwa, rosnącą świadomością społeczeństwa odnośnie własnego zdrowia, proporcjonalnie malejącą liczbą lekarzy rodzinnych i postępem chorób cywilizacyjnych problem z tym związany będzie narastał. 

Cykl dotyczył będzie osób, u których zdiagnozowano określoną jednostkę chorobową (jedną lub kilka) wymagającą przewlekłego przyjmowania leków, ale będących w stadium stabilnym - czyli pacjent leki bierze, ale się czuje dobrze i parametry kontrolne ma prawidłowe. Omówimy wszystkie niuanse związane z kontrolowaniem swojego stanu zdrowia i o tym czego powinniśmy wymagać od innych, a czego powinniśmy wymagać od siebie. Uwzględnimy rzadko poruszany w naszym kraju mechanizm "myślenia o drugim człowieku"....

Do kogo kierujemy te informacje – kierujemy do wszystkich! Nie tylko osób przewlekle chorych, ale również do osób z nimi zamieszkujących lub opiekujących się nimi: dzieci, wnuków, sąsiadów, opiekunów. Albowiem wszyscy jesteśmy odpowiedzialni nawzajem za siebie, a osoby starsze nierzadko nie potrafią się poruszać w obecnym systemie opieki zdrowotnej. Wymagają pomocy – konkretnej i fachowej. Wymagają naszego zaangażowania. Wymagają odpowiedzialności i dobrej samoorganizacji.

Zaczynamy od kwestii zaopatrzenia w leki - czyli uzyskania recept na leki, które bierzemy przewlekle na określoną chorobę. Problem nie istnieje gdy chorobę rozpoznał ten sam lekarz, który będzie wypisywał receptę, lub ma on dostęp do dokumentacji, lub posiada dowód na tą chorobę (zaświadczenie lekarza specjalisty o tej chorobie, kartę informacyjną lub wynik badania diagnostycznego). W innej sytuacji musimy się liczyć z tym, że lekarz rodzinny nie wypisze recepty refundowanej (tańszej bo dofinansowanej przez NFZ) albo nie wypisze recepty w ogóle. Wiąże się to z przepisami w sprawie wystawiania recept, które gwarantują olbrzymie kary finansowe za receptę wypisaną niezgodnie z tzw. charakterystyką produktu leczniczego (CHPL) i rozporządzeniem o refundacji leków.

Charakterystyka produktu leczniczego (CHPL) jest dokumentem, który producent leków składa do Ministerstwa wtedy gdy rejestruje lek do stosowania. Znajdują się w nim przede wszystkim wskazania do stosowania leków, ale również maksymalne dopuszczalne dawki.

Byłoby prosto gdyby leki były refundowane przez NFZ zawsze gdy pomagają. Niestety nie ma znaczenia czy i jak długo się bierzemy określony lek, nie ma znaczenia, czy nam pomaga – ale aby otrzymać refundację musimy mieć mocny dowód choroby, która jest w CHPL.

Co gorsze nie wystarcza chorować na chorobę zgodną z CHPL – liczne leki mają dodatkowe duże ograniczenia zgodnie z rozporządzeniem o refundacji recept – są refundowane tylko w części chorób z CHPL, tylko przez określony czas lub tylko przy posiadaniu określonego wyniku badania. Szczególne utrudnienia dotyczą leków urologicznych, psychiatrycznych, neurologicznych i okulistycznych.

Aby nie mieć problemów z wypisaniem leków u lekarza rodzinnego zabezpieczamy obecność u niego w naszej dokumentacji medycznej:

  1. Zaświadczeń z poradni specjalistycznych.

  2. Kart informacyjnych.

  3. Wyników z badań dodatkowych.

W obecnych czasach wraz z postępem informatyzacji coraz więcej przychodni ma dokumentację elektroniczną i rejestracja przychodni przenosi nasze dokumenty o leczeniu do pamięci komputera (skanuje). Nie ma już legendarnych przepełnionych kopert. Dlatego wszelkie nowe wyniki badań diagnostycznych wykonywane poza nasza przychodnią (wyniki laboratoryjne wykonywane w naszej przychodni zazwyczaj "same" sie zaczytują do naszej dokumentacji), wszelkie nowe karty informacyjne i wszelkie nowe zaświadczenia dostarczamy do rejestracji.

Podsumowujac:

Jeśli trafiamy do lekarza w poradni specjalistycznej prosimy o wystawienie informacji o naszej chorobie wraz ze stosowanymi lekami i okresleniem stopnia ich refundacji. O poproszeniu o informację/zaświadczenie dla lekarza rodzinnego MY musimy pamiętac ponieważ jest to w naszym dobrze przyjętym interesie. Zazwyczaj takie zaświadczenie wystarcza na przynajmniej rok, ale w przypadku części poradni czasem jest potrzebny dowód na każdą zmianę leków.

Gdy otrzymujemy wynik badania diagnostycznego albo kartę informacyjną ze szpitala bierzemy te dokumenty na najbliższa wizytę u lekarza (nie trzeba przchodzić specjalnie dodatkowo) i już w rejestracji prosimy o wrzucenie/zeskanowanie ich do naszej dokumentacji medycznej. Musimy o tym pamiętać.

Od wielu lat mówi się o dokumentacji zbiorczej centralnej – tak aby lekarz w każdym miejscu w kraju i w każdej placówce opieki zdrowotnej miał dostęp do naszych wyników badań, leków, kart informacyjnych i naszej historii choroby. Niewątpliwie takie rozwiązanie znacznie poprawiłoby jakość opieki nad naszym zdrowiem i może kiedyś tego się doczekamy. Jest to jedno z ważniejszych zadań dla nowej administracji. Na razie musimy starac się aby maksymalnie wykorzystywać rozwiązania dostępne już teraz.


Data dodania: 2015-11-20
komentuj (0) wróć do strony głównej

O dzieciach

     Nowoczesna opeka nad dziećmi opiera sie na partnerskich interakcjach pomiędzy lekarzem, rodzicami i pacjentem. najistotniejsze elementy opieki nad dziećmi to: badania bilansowe, szczepienia, choroby wieku dziecięcego. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje o różnych zagadnieniach, takich jak leczenie przecigorączkowe, antybiotykoterapia i inne 
więcej...

Profilaktyka

     Profilaktyka jest działaniem, które ma na celu zapobieganie pojawieniu się i rozwojowi danego zjawiska/choroby w konkretnej społeczności, jak też promowanie alternatywnych zjawisk w stosunku do tych, które usiłuje się wyeliminować. Wiedza o profilaktyce w obecnych czasach uznawana jest za podstawową dla człowieka.

więcej...

Zalecenia w chorobach

     Czas, w którym spotykamy się z chorobą stawia przed nami nowe wymagania. Zmiana podejścia do otaczajacej nas rzeczywistości, inny styl zycia, przyswojenie dużej ilości informacji. Poniżej będą sie znajdowały zalecenia do postępowania w najczęstszych jednostkach chorobowych.

więcej...

Dla młodzieży

Młodzież

     Ogólny stan zdrowia młodzieży w 27 państwach członkowskich UE jest lepszy niż kiedykolwiek. Jednak nadal istnieje wiele powodów do niepokoju, m.in.: nasilający się stres i obciążenia psychiczne, wczesna inicjacja seksualna, mała edukacja o antykoncepcji, nadużywanie alkoholu, palenie i narkomania, zły sposób odżywiania się i niska aktywność fizyczna, wypadki.

więcej...