Poradnia Rodzinna

beta

Obejmuje opieką dzieci i dorosłych

Poradnia Rodzinna w Tomaszowie

Poradnia rodzinna

w Tomaszowie Lubelskim

  • Działania nasze adresujemy do całych rodzin, rodziców, młodzieży, dzieci, wychowawców, nauczycieli, oraz do instytucji.
  • Służymy bogatą ofertą profesjonalnych usług zdrowotnych. Specjalistyczna Poradnia Rodzinna współpracuje z odziałami z wielu innych regionów.
więcej...
BMI
Wiek:
BMI
BMI
Wzrost:
BMI
BMI
Waga:
BMI
BMI
K M BMI BMI
Siatki centylowe
Płeć dziecka: dziewczynka
chłopiec
Data urodzenia:
Waga:
kg
Wzrost:
cm
Kalkulator LDL
mg/dl
mmol/dl
Cholesterol całkowity:
HDL:
Triglicerydy:
LDL:
Pajacyk.pl

Strona główna > Leczenie przewlekłe cz. 2 – troska, systematyczność, wi...

Leczenie przewlekłe cz. 2 – troska, systematyczność, wiedza, zrozumienie, kontrola - 5 dróg do bezpieczeństwa, Powołujemy Zespół pacjenta.

W poprzednim artykule dotyczącym leczenia przewlekłego omówilismy zagadnienia związane z zabezpieczeniem przepływu informacji niezbędnych do prawidlowego i bezpiecznego wystawiania recept. Zwracaliśmy uwage na to, że ten cykl artykułów powinien byc czytany zarówno przez osoby przewlekle chore jak i ich rodziny oraz opiekunów. 

   Obecnie pochylimy sie nad kwestią kontynuacji leczenia w kontekście kontroli nad stanem organizmu. Recepty można obecnie wystawiać na długi okres 3-6-9, a nawet na 12 miesięcy. Na dodatek po receptę może sie zgłosić członek rodziny. Jakie są tego konsekwencje? Kontakt lekarza z pacjentem nie odbywa sie tak jak dotychczas co 3 miesiące lecz może sie odbyć na przykłąd raz na 2 lata. Cześć przychodni stara się ograniczyc to ryzyko zalecając aby kontakt z wymianą informacji o stanie zdrowia pacjenta odbył się nie rzadziej niż co 3-4 miesiące. Podobnie ustawiają oprogramowanie w ośrodkach zdrowia producenci systemów informatycznych.

   Czyli przed pacjentami i ich rodzinami/opiekunami (Zespół pacjenta) stoi zadanie kontroli stanu zdrowia pacjenta w okresie między wizytami u lekarza. Pacjent, któremu wypisywane są leki w kontynuacji powinien wiedzieć na jakie elementy czy też parametry stanu zdrowia powinien zwaracać uwagę. To samo dotyczy osób z nim zamieszkujących - "Zespołu". Pamiętajmy, że nie możemy mierzyć człowieka starszego swoją miarą. Nigdy nie wiemy co sie dzieje w głowie osoby starszej – może źle zapamietać, może źle zrozumieć, może źle usłyszeć, ponadto zazwyczaj gorzej widzi. Oczywiście sa osoby nawet ponad 90 letnie, które sobie bez problemów ze wszystkim radzą, ale naszym zadaniem jest pamiętac o tych, którzy nie mają tak dobrego stanu zdrowia.

   Co kontrolujemy? Co obserwujemy? Na co zwracać uwagę? Najważniejsze jest samopoczucie i objawy kliniczne – w szczególności nowe dolegliwości o znacznym nasileniu lub stopniowo sie nasilającym – wtedy kontaktujemy sie z lekarzem. Drugi dział to obiektywne parametry do sprawdzenia czyli kontrola ciśnienia tętniczego (choroby układu krążenia, nadcisnienie tętnicze), obrzęków kończyn dolnych (większosć schorzeń), poziomu glukozy we krwi (cukrzyca) i masy ciała (wiekszość schorzeń). Dopiero trzeci dział stanowią badania dodatkowe, których częstotliwość musi określić lekarz rodzinny w oparciu o dane naukowe i całość obrazu chorobowego pacjenta .

   Kłopot polega na tym, że bardzo często pacjent z lekami ustawionymi przewlekle czuje sie dobrze, a jak sie czuje dobrze to automatycznie uznaje, że nie wymaga żadnej kontroli. Bierze leki systematycznie i wydaje mu się, że jest wszystko w porządku i tak bedzie zawsze. Najczęściej fałszywe przeświadczenie dotyczy takich chorób jak nadciśnienia tętnicze i cukrzyca typu 2. Pacjenci są przeświadczeni, że czują "w sobie" każde istotne odchylenie cisnienia tętniczego lub czują stałe podwyzszone poziomy cukrów. Niestety ale jest to jedno z bardziej niebezpiecznych fałszywych stwierdzeń i czasem dopiero zawał, udar lub nawet zgon przekonują, że jest inaczej. Owszem część osób (niestety tylko część) potrafi wychwycić zmiany cisnienia tętniczego – nawet niewielkie, ale z cukrami sprawa wygląda odmiennie. Podwyższony poziom glukozy czujemy dopiero tedy gdy jest bardzo wysoki. Trzeba też zdawac sobie sprawę, że norma cisnienia tętniczego i cukru jest różna w różnym wieku i w różnym etapie choroby. Zawsze trzeba sie upewnić u lekarza rodzinnego jakie są u danej osoby.

   Mało kto sobie uświadamia, że leki bierzemy przez często 20-30-40 lat nie tylko po to aby nic nam nie dolegało w danym momencie... Leki bierzemy także po to po to, aby żyć o te 20-30-40 lat dłużej, a na dodatek żyć w dobrej formie. Ze sprawnym sercem. Dobrą głową. Sprawnymi kończynami. Dobrze funkcjonującymi nerkami.

   Niepokojąca jest spotykana czasem postawa "a co sie będę leczył", "a po co się bedę kontrolował", część osób też samowolnie - bez konsultacji z lekarzem przerywa leki z przeróżnych fałszywych przesłanek, część osób nie wdraża odpowiedniej zmiany stylu życia (ruch, właściwa dieta). Te osoby powinny być świadome, że do nieszczęścia nie jest daleko, a natura nie da sie oszukać.

   Systematyczne branie leków, kontrolowanie parametrów organizmu, kontrolowanie objawów i dolegliwości to zadanie dla pacjenta oraz jego rodziny/opiekunów przy wsparciu lekarza rodzinnego. Jest to zadanie zespołowe, w które każdy wnosi swoją odpowiedzialność. Jest to niezbędny element do tego aby leczenie przewlekłe było skuteczne. 


Data dodania: 2015-12-01
komentuj (0) wróć do strony głównej

O dzieciach

     Nowoczesna opeka nad dziećmi opiera sie na partnerskich interakcjach pomiędzy lekarzem, rodzicami i pacjentem. najistotniejsze elementy opieki nad dziećmi to: badania bilansowe, szczepienia, choroby wieku dziecięcego. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje o różnych zagadnieniach, takich jak leczenie przecigorączkowe, antybiotykoterapia i inne 
więcej...

Profilaktyka

     Profilaktyka jest działaniem, które ma na celu zapobieganie pojawieniu się i rozwojowi danego zjawiska/choroby w konkretnej społeczności, jak też promowanie alternatywnych zjawisk w stosunku do tych, które usiłuje się wyeliminować. Wiedza o profilaktyce w obecnych czasach uznawana jest za podstawową dla człowieka.

więcej...

Zalecenia w chorobach

     Czas, w którym spotykamy się z chorobą stawia przed nami nowe wymagania. Zmiana podejścia do otaczajacej nas rzeczywistości, inny styl zycia, przyswojenie dużej ilości informacji. Poniżej będą sie znajdowały zalecenia do postępowania w najczęstszych jednostkach chorobowych.

więcej...

Dla młodzieży

Młodzież

     Ogólny stan zdrowia młodzieży w 27 państwach członkowskich UE jest lepszy niż kiedykolwiek. Jednak nadal istnieje wiele powodów do niepokoju, m.in.: nasilający się stres i obciążenia psychiczne, wczesna inicjacja seksualna, mała edukacja o antykoncepcji, nadużywanie alkoholu, palenie i narkomania, zły sposób odżywiania się i niska aktywność fizyczna, wypadki.

więcej...