Poradnia Rodzinna

beta

Obejmuje opieką dzieci i dorosłych

Poradnia Rodzinna w Tomaszowie

Poradnia rodzinna

w Tomaszowie Lubelskim

  • Działania nasze adresujemy do całych rodzin, rodziców, młodzieży, dzieci, wychowawców, nauczycieli, oraz do instytucji.
  • Służymy bogatą ofertą profesjonalnych usług zdrowotnych. Specjalistyczna Poradnia Rodzinna współpracuje z odziałami z wielu innych regionów.
więcej...
BMI
Wiek:
BMI
BMI
Wzrost:
BMI
BMI
Waga:
BMI
BMI
K M BMI BMI
Siatki centylowe
Płeć dziecka: dziewczynka
chłopiec
Data urodzenia:
Waga:
kg
Wzrost:
cm
Kalkulator LDL
mg/dl
mmol/dl
Cholesterol całkowity:
HDL:
Triglicerydy:
LDL:
Pajacyk.pl

Strona główna > Leczenie przewlekłe cz. 3 - czyli lekcja twórczego myśle...

Leczenie przewlekłe cz. 3 - czyli lekcja twórczego myślenia organizacyjnego, słówko o biurokracji i jak wygląda "odroczona" recepta

   W poprzednich artykułach dotyczącym leczenia przewlekłego omówilismy zagadnienia związane z zabezpieczeniem przepływu informacji niezbędnych do prawidlowego i bezpiecznego wystawiania recept (cz. 1) oraz omówiliśmy tematykę bezpieczeństwa  i kontroli w chorobach przewlekłych (cz.. 2). Zwracaliśmy także uwagę na to, że ten cykl artykułów powinien byc czytany zarówno przez osoby przewlekle chore jak i ich rodziny oraz opiekunów 

Wiemy już, że można wypisać recepty z odroczonym terminem ważności i mogą to zrobić osoby opiekujące się pacjentem. Aby moc to zrobić należy złożyć upoważnienie w rejestracji do odbioru recept przez inne osoby bez naszej obecności. Zazwyczaj w tym samym czasie możemy byc poproszeni również o podpisanie upoważnień do dostępu do dokumentacji medycznej i do zasięgania informacji o stranie zdrowia. W części przychodni takie upoważnienia są drukowane bezpośrednio z programu komputerowego obsługującego przychodnię

         Co daje korzystanie z recept o odroczonym terminie ważności? Czy warto sobie zawracać tym głowę? Może nie jest to tak istotne w populacjach osoób dobrze zarabiających lub z wysokimi dochodami. Te osoby bez problemów wykupią leki na 3 miesiące jednorazowo i nie potrzebują korzystać z recept odroczonych. Inaczej to wygląda w takim rejonie jak nasz gdzie zamieszkuje dużo pacjentów, dla których jednorazowy wykup leków na okres dłuższy niz miesiąc stanowi barierę nie do pokonania.

  Korzyści z tego rozwiązania odnoszą wszyscy: pacjent wypisujący leki, inni pacjenci i  ich przychodnia. Większość osób bez problemów wskaże plusy dla pacjenta: oszczedność czasu związanego z koniecznością wizyty w przychodni, zabezpieczenie posiadania recept w domu w sytuacjach awaryjnych (np. infekcje, wyjazdy), zmniejszenie ryzyka "skończenia się leków", a co za tym idzie mniejsze ryzyko zaostrzenia choroby nawet zagrażającego życiu.

    Sporo osób zadaje sobie w tym miejscu pytanie jak korzysta inny pacjent? Przecież moje 5 minut w rejestracji i kilkanaście minut przezd drzwiami gabinetu lekarskiego nie trwa zbyt długo...  Rozmawiamy o czasie...  Otóż znaczna liczba pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego jak duzo osób jest obsługiwanych przez rejestrację przychodni, a jeszcze mniej sobie uzmysławia ile czasu zajmuje ta operacja, ile osób angażuje i z czym się wiąże ich “dodatkowe - niepotrzebne" przyjście. W średniej wielkości przychodni dziennie w rejestracji bywa przyjmowanych ok. 300 osób – część z nich zgłasza sie wylącznie w celu kontynuacji leczenia. I już wszystko staje sie jasne. Te "kilka" minut pomnożone przez np. 60 osób przeradza sie w niepotrzebne kolejki w rejestracji, kolejki do gabinetu lekarskiego i w niepotrzebny tłok na poczekalni. Czyli przez takie "niepotrzebne przyjście" nie tylko sam pacjent (lub jego opiekun) musi czekać, ale generuje dłuższy okres oczekiwania na pomoc w gorszym komforcie swoim bliźnim – często osobom, starszym, chorym, ze złym samopoczuciem. Zwiększa też obciążenie personelu białego – pielęgniarek i lekarzy ponieważ nawet taka "zwykła" kontynuacja leczenia wiąże się z potencjalnnym ryzykiem popełnienia błędu i wymaga  najwyższej koncentracji z Ich strony.

   Jak wygląda odroczona recepta? Zawsze patrzymy na lewy dolny róg – jeśli mamy tylko podaną "datę wystawienia", a w miejscu "daty realizacji" jest "X" to taka recepta może byc zrealizowana w ciągu 30 dni od daty wystawienia, a jeśli oprócz daty wystawienia jest również podana data w miejscu "data realizacji" to wówczas recepta jest ważna przez 30 dni od daty realizacji. Krócej jest ważna recepta na antybiotyk (7 dni). Uważać też trzeba na potencjalne zgubienie recept – poniewaz przez system traktowane są jak pieniądze i nie można ich zgubić.

   Na tym kończymy nasz cykl dotyczacy aspektów organizacyjnych, medycznych i prawnych zagadnienia leczenia przewlekłego. Podsumowaniem będzie 8 przykazań:

  1. Leki przyjmuj systematycznie nie pozwalajac aby "się skończyły". Planuj, przewiduj, organizuj.
  2. Każdy  z nas wcześniej czy później będzie starszy i chory – pomóż bliskim, krewnym, sąsiadom.
  3. Zatroszcz sie  o przepływ dokumentacji do swojego lekarza rodzinnego (przekaz do rejestracji wyniki badań, karty informacyjne, konsultacje specjalistyczne).
  4. Szanuj siebie szanując innych – zrób listę swoich leków, weź opakowania, poproś o wydruk lekarza rodzinnego.
  5. Jeśli pojawiają się silne nowe dolegliwości bądź stopniowo nasilajace się nowe objawy, albo zwiększa sie częstość/nasilenie starych objawów – nie lekceważ ich – zgłoś się do lekarza.
  6. Pomiary ciśnienia tętniczego, masy ciała, poziomów cukrów i innych badań kontrolnych zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza są niezbędne. Znaj wartości tych parametrów aby móc je podać lekarzowi.
  7. Tabletki, zbyt częste badania ani częste chodzenie do przychodni nie zastąpią Twojej własnej odpowiedzialności za własne zdrowie jako człowieka. Zmień trwale styl życia - Rzuć palenie, idź na spacer, zredukuj masę ciała! Na to nigdy nie jest za późno.
  8. Korzystaj z recept z  odroczoną ważnością.

 

Autor – lek. Henryk Dolanowski specjalista medycyny rodzinnej, absolwent Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, lekarz NZOZ Poradnia Rodzinna w Tomaszowie Lubelskim


Data dodania: 2015-12-22
Galeria zdjęć:
komentuj (0) wróć do strony głównej

O dzieciach

     Nowoczesna opeka nad dziećmi opiera sie na partnerskich interakcjach pomiędzy lekarzem, rodzicami i pacjentem. najistotniejsze elementy opieki nad dziećmi to: badania bilansowe, szczepienia, choroby wieku dziecięcego. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje o różnych zagadnieniach, takich jak leczenie przecigorączkowe, antybiotykoterapia i inne 
więcej...

Profilaktyka

     Profilaktyka jest działaniem, które ma na celu zapobieganie pojawieniu się i rozwojowi danego zjawiska/choroby w konkretnej społeczności, jak też promowanie alternatywnych zjawisk w stosunku do tych, które usiłuje się wyeliminować. Wiedza o profilaktyce w obecnych czasach uznawana jest za podstawową dla człowieka.

więcej...

Zalecenia w chorobach

     Czas, w którym spotykamy się z chorobą stawia przed nami nowe wymagania. Zmiana podejścia do otaczajacej nas rzeczywistości, inny styl zycia, przyswojenie dużej ilości informacji. Poniżej będą sie znajdowały zalecenia do postępowania w najczęstszych jednostkach chorobowych.

więcej...

Dla młodzieży

Młodzież

     Ogólny stan zdrowia młodzieży w 27 państwach członkowskich UE jest lepszy niż kiedykolwiek. Jednak nadal istnieje wiele powodów do niepokoju, m.in.: nasilający się stres i obciążenia psychiczne, wczesna inicjacja seksualna, mała edukacja o antykoncepcji, nadużywanie alkoholu, palenie i narkomania, zły sposób odżywiania się i niska aktywność fizyczna, wypadki.

więcej...