Poradnia Rodzinna

beta

Obejmuje opieką dzieci i dorosłych

Poradnia Rodzinna w Tomaszowie

Poradnia rodzinna

w Tomaszowie Lubelskim

  • Działania nasze adresujemy do całych rodzin, rodziców, młodzieży, dzieci, wychowawców, nauczycieli, oraz do instytucji.
  • Służymy bogatą ofertą profesjonalnych usług zdrowotnych. Specjalistyczna Poradnia Rodzinna współpracuje z odziałami z wielu innych regionów.
więcej...
BMI
Wiek:
BMI
BMI
Wzrost:
BMI
BMI
Waga:
BMI
BMI
K M BMI BMI
Siatki centylowe
Płeć dziecka: dziewczynka
chłopiec
Data urodzenia:
Waga:
kg
Wzrost:
cm
Kalkulator LDL
mg/dl
mmol/dl
Cholesterol całkowity:
HDL:
Triglicerydy:
LDL:
Pajacyk.pl

Strona główna > Trwają prace nad lekami 75 +

Trwają prace nad lekami 75 +

     W Sejmie poddany procesowi legislacyjnemu został projekt leków nieodpłatnych dla grupy pacjentów powyżej 75 roku życia. Jakie będą korzysci dla osób starszych? Jaki bbędzie wpływ  na system opieki zdrowotnej?

     Wstepne założenia mówią, że:

1. Leki bedą przysługiwały wszystkim pacjentom powyżej 75 roku życia niezależnie od dochodów ani od wysokości wydatków na leki.

2. Stworzona będzie określona grupa leków "S", które będą bezpłatne.

3. Leki bedzie wypisywał wyłącznie lekarz rodzinny lub lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Leków nie bedzie mógł wypisać lekarz z poradni specjalistycznej ani ze szpitala.

    O jakich kwotach mówimy? Wedlug wyliczeń statystyczno-demograficznych jeden pacjent będący w wieku powyżej 75rż otrzyma dofinansowanie w wysokości średnio 10zł miesięcznie. Przy założeniu, ze na liście będą leki odpłatne w formie ryczałtu - otrzyma średnio nie mniej niż 3 leki za darmo.

   Zdaniem Rządu proponowane rozwiązanie będzie sprawiedliwe (wszyscy otrzymaja tyle samo), proste w zastosowaniu (nie będzie wymagana żadna weryfikacja dochodowa lub inna), ograniczy polipragmazję (przyjmowanie przez pacjenta jednoczesne leków od różnych lekarzy), ograniczy nadużycia (lekarz rodzinny dysponujący pełną informacja o pacjencie będzie "kontrolerem"), zmniejszy kolejki w poradniach specjalistycznych (pacjenci będą kontynuowali leczenie u lekarzy rodzinnych, a nie będą chodzili przepisywać leków do poradni specjalistycznych) i poprawi stan zdrowia osób starszych poprzez zwiększenie odsetka osób przyjmujących niezbędne leki (większe środki finansowe na wykupienie recept).

   Zdaniem opozycji proponowane rozwiazanie spowoduje niepotrzebne "wędrowanie pacjentów" i nie stanowi spełnienia obietnic przedwyborczych (nie są to wszystkie leki),

   Zdaniem specjalistów ochrony zdrowia argumenty Ministerstwa Zdrowia są słuszne, ale i trudno odmówić racji argumentom opozycji. Natomiast zwracają uwage na to, że nikt nie bierze pod uwagę, ze zastosowane rozwiązanie wygeneruje dodatkowe nawet ok. 6 000 000 wizyt rocznie w poradniach lekarzy POZ (wyliczenie orientacyjne - rocznie w poradniach specjalistycznych odbywa sie 66 mln porad) - ponieważ pacjenci powyżej 75 roku zycia po wyjściu ze szpitala lub po wyjściu z poradni specjalistycznej beda kierować swoje kroki do lekarza POZ. Oczywiście i tak by do niego trafili - tyle, że w pooprzednich warunkach dopiero na wizytę kontrolną (w ramach, której lekarz rodzinny ocenia wynik konsultacji lub hospitalizacji), a nie na wizytę związaną wyłącznie z przepisaniem leków.

   Rząd mówi, że w tej kwestii ważne jest ograniczenie polipragmazji - i znowuż trzeba się z tym częściowo zgodzić (częściowo ponieważ większość pacjentów wie jakie leki przyjmuje i mówi o nich specjaliście  i lekarzowi szpitalnemu). Ale pytanie jest czy to rozwiązanie nie ograniczy dostępu do lekarzy rodzinnych? I czy rząd planuje dodatkowo lekarzom rodzinnym sfinansować te dodatkowe koszty wynikajace z tych dodatkowych "przyjść"? Na razie nie ma na to odpowiedzi.

   Fachowcy podnoszą również, że problemem dla osób starszych i poważnie przewlekle chorych przeważnie nie jest sfinansowanie leków za 3,2zł ale leków dużo droższych, których refundacji dla tej grupy wiekowej nie ma, albo jest niewielka.

   Redakcja poprosiła również o komentarz specjalistę medycyny rodzinnej doktora Henryka Dolanowskiego - dyrektora Poradni Rodzinnej: "Mam nadzieję, że owocem prac będzie ustawa, która uwzględni wszystkie kwestie omówione powyżej. Ale już teraz wiadomo, że obciążenie lekarzy rodzinnych pracą się zwiększy, jak również zwiększy się ryzyko dla lekarzy rodzinnych w razie kontroli recept przez NFZ (polecam zapoznanie sie z cyklem artykułów o kontynuacji leczenia i zasadach refundacji leków). Jednocześnie kolejny raz zwracamy uwagę pacjentów i osób nimi sie opiekujących na konieczność uzyskania dokładnych informacji od lekarzy  specjalistów, albowiem lekarz rodzinny aby wypisać leki zalecone przez poradnię specjalistyczną MUSI mieć dokładną pisemną informację specjalisty zawierajacą: rozpoznanie, rodzaje leków z okresleniem dawki, dawkowania i refundacji."


Data dodania: 2016-03-10
komentuj (0) wróć do strony głównej

O dzieciach

     Nowoczesna opeka nad dziećmi opiera sie na partnerskich interakcjach pomiędzy lekarzem, rodzicami i pacjentem. najistotniejsze elementy opieki nad dziećmi to: badania bilansowe, szczepienia, choroby wieku dziecięcego. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje o różnych zagadnieniach, takich jak leczenie przecigorączkowe, antybiotykoterapia i inne 
więcej...

Profilaktyka

     Profilaktyka jest działaniem, które ma na celu zapobieganie pojawieniu się i rozwojowi danego zjawiska/choroby w konkretnej społeczności, jak też promowanie alternatywnych zjawisk w stosunku do tych, które usiłuje się wyeliminować. Wiedza o profilaktyce w obecnych czasach uznawana jest za podstawową dla człowieka.

więcej...

Zalecenia w chorobach

     Czas, w którym spotykamy się z chorobą stawia przed nami nowe wymagania. Zmiana podejścia do otaczajacej nas rzeczywistości, inny styl zycia, przyswojenie dużej ilości informacji. Poniżej będą sie znajdowały zalecenia do postępowania w najczęstszych jednostkach chorobowych.

więcej...

Dla młodzieży

Młodzież

     Ogólny stan zdrowia młodzieży w 27 państwach członkowskich UE jest lepszy niż kiedykolwiek. Jednak nadal istnieje wiele powodów do niepokoju, m.in.: nasilający się stres i obciążenia psychiczne, wczesna inicjacja seksualna, mała edukacja o antykoncepcji, nadużywanie alkoholu, palenie i narkomania, zły sposób odżywiania się i niska aktywność fizyczna, wypadki.

więcej...