Poradnia Rodzinna

beta

Obejmuje opieką dzieci i dorosłych

Poradnia Rodzinna w Tomaszowie

Poradnia rodzinna

w Tomaszowie Lubelskim

 • Działania nasze adresujemy do całych rodzin, rodziców, młodzieży, dzieci, wychowawców, nauczycieli, oraz do instytucji.
 • Służymy bogatą ofertą profesjonalnych usług zdrowotnych. Specjalistyczna Poradnia Rodzinna współpracuje z odziałami z wielu innych regionów.
więcej...
BMI
Wiek:
BMI
BMI
Wzrost:
BMI
BMI
Waga:
BMI
BMI
K M BMI BMI
Siatki centylowe
Płeć dziecka: dziewczynka
chłopiec
Data urodzenia:
Waga:
kg
Wzrost:
cm
Kalkulator LDL
mg/dl
mmol/dl
Cholesterol całkowity:
HDL:
Triglicerydy:
LDL:
Pajacyk.pl

Strona główna > Leki dla seniorów - więcej szczegółów

Leki dla seniorów - więcej szczegółów

     Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przedstawiło listę leków, które mają być dostępne niedpłatnie dla osób powyżej 75 roku życia. 

 1. 1.      Komu przysługują „leki dla seniorów (75+)”?

Odp. Leki dla seniorów przysługują wszystkim osobom, które ukończyły 75 rok życia 

 1. 2.       Kto może wypisać leki  dla seniorów?

Odp. Lekarz POZ (podstawowej opieki zdrowotnej, rodzinny) pracujący w poradni, do której złożył deklarację dany pacjent.

 1. 3.      Czy  leki 75+ może mi wypisać inny lekarz rodzinny gdy w danej chwili nie ma mojego lekarza rodzinnego  -  skończył przyjmować w danym dniu lub nie zaczął jeszcze przyjmować, jest chory lub na urlopie?

Odp. Tak, jak najbardziej.

 1. 4.      Czy leki 75+ może wypisać lekarz specjalista w poradni specjalistycznej lub w gabinecie prywatnym?

Odp. Nie. Leki dla seniorów wypisuje wyłącznie lekarz POZ pracujący w poradni, do której złożył deklaracje dany pacjent.

 1. 5.      Czy leki dla seniorów może wypisać lekarz ze szpitala?

Odp. Nie. Tak jak już mówiliśmy: może to uczynić wyłącznie lekarz POZ.

 1. 6.      Co zrobić jeśli dostałem receptę od lekarza z poradni specjalistycznej  lub ze szpitala na leki bezpłatne i ten lekarz mi mówi, że nie może wypisać mi leków bezpłatnych?

Odp.  Lekarz mówi prawdę. Jedyna możliwość w takiej sytuacji uzyskania leków bezpłatnych to poproszenie lekarza z poradni specjalistycznej o wystawienie informacji dla lekarza rodzinnego odnośnie choroby,  zaleconych leków i ich refundacji oraz zgłoszenie się następnym razem do lekarza rodzinnego z tą informacją lub szpitalną kartą informacyjną z prośbą o wystawienie recepty 75+. Bez takiej informacji lekarz rodzinny wypisze leki ze standardową refundacją.

 1. 7.      Dlaczego są takie ograniczenia?

Odp. Wynika to z trzech przyczyn: 1. zmniejszenia tzw polipragmazji (czyli nie zawsze potrzebnego przyjmowania wielu różnych leków zlecanych jednocześnie przez wielu różnych lekarzy, nie wiedzących o lekach stosowanych przez poprzedników) 2. Zmniejszenia liczby działań niepożądanych wynikających z interakcji pomiędzy lekami. 3. Próby ujednolicenia i uporządkowania leczenia. 4. Ograniczenia możliwości nadużyć.

 1. 8.      Czy jeśli mam taką informację od lekarza specjalisty to czy lekarz rodzinny zawsze przepisze mi leki bezpłatne?

Odp. Zazwyczaj tak, ale proszę też pamiętać o tym, że lekarz rodzinny może uznać niemożność zastosowania leku zaproponowanego przez specjalistę u danego pacjenta albo może uznać, że inny lek będzie lepiej dopasowany do chorób i stanu zdrowia seniora. Jednocześnie może stwierdzić pomyłkę lekarza specjalisty.

 1. 9.      Czy przy przepisywaniu leków od specjalisty ze zwykłej refundacji na refundacje 75+ muszę się liczyć jeszcze z jakimiś problemami?

Odp. Niestety, mogą wystąpić dłuższe czasy oczekiwania na wizytę, jak również dłuższa będzie sama wizyta związana z dogłębna analizą zasad refundacji danych leków i dostarczanej dodatkowej dokumentacji. Trzeba też wziąć pod uwagę, ze rozporządzenie wchodzi w życie w okresie zwiększonej liczby zachorowań, a także dotyczy grupy osób najczęściej korzystających z opieki lekarza rodzinnego. Dlatego też bardzo prosimy o cierpliwość.

10.  Czy leki wypisane przez innego lekarza (z gabinetu prywatnego albo specjalistę)  niż lekarz rodzinny z mojej przychodni będą pełnopłatne?

Odp. Nie. Wówczas przysługuje refundacja na warunkach dotychczasowych

11.  A jaka jest wówczas różnica w rachunku? O ile więcej zapłacę wtedy za dany lek?

Odp. W większości leków różnica wyniesie od 3 do 5 zł. Czyli zapłaci Pani przy realizacji całej recepty ok. 10zł więcej.

12.  A czy lekarz poradni specjalistycznej z mojej przychodni, który ma informację o lekach przepisywanych mi przez mojego lekarza rodzinnego może mi wypisać leki bezpłatne?

Odp. Niestety, nie. Rozporządzenie nie przewiduje takiej możliwości.

13.  Czy wszystkie leki będą bezpłatne dla osób starszych?

Odp. Nie, nie wszystkie. Tylko te, które znajdują się na liście opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia. (projekt listy w tabelce obok – zaznaczamy nie jest to wersja ostateczna). Obecnie jest to 68 substancji leczniczych.

14.  Co to jest substancja lecznicza?

Odp. Jest to związek chemiczny, który leczy określone choroby. W Polsce może istnieć dowolna liczba lekarstw pod różnymi nazwami handlowymi, ale zawierających tą samą substancje leczniczą. Przykładowo czwarta substancja z listy substancji czynnych istnieje pod 18 różnymi nazwami handlowymi (sic!), substancja nr 6 pod 20 różnymi nazwami, a z kolei połączenie substancji leczniczych spod numeru 3 istnieje pod jedną nazwą handlową.

15.  Ile mogę zaoszczędzić dzięki liście leków bezpłatnych?

Odp. To zależy od rodzaju przyjmowanych leków, zazwyczaj będzie to kwota w granicach 10-15zł miesięcznie. Taka kwota też wynika z całościowego budżetu przeznaczonego na finansowanie tych leków.

16.  Czy może się zdarzyć, że za lek z listy 75+ zapłacę?

Odp. Tak się może zdarzyć ponieważ nie wszystkie wskazania lecznicze są uwzględnione w tzw. zaleceniach refundacyjnych, a jednocześnie może się zmienić tzw. limit refundacyjny.

17.  Kto opracował tą listę i dlaczego wybrano akurat takie leki?

Odp. Listwę stworzyło Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji uwzględniając: projektowany budżet przeznaczony na tą refundację, dane NFZ dotyczące refundacji leków dla tej grupy wiekowej pacjentów, wiedzę o znaczeniu różnych jednostek chorobowych w populacji pow. 75 r.ż. na podstawie podręczników medycznych (danych o chorobie, obciążenia pacjenta chorobą, tj. wpływem choroby podstawowej na stan pacjenta); skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leku na podstawie najnowszych rekomendacji klinicznych; dostępność wskazanych terapii dla pacjentów (na podstawie danych o wielkości dopłat).

 

 Na pytania pacjentów (osób starszych i ich rodzin) odpowiadał lek. Henryk Dolanowski specjalista medycyny rodzinnej, absolwent Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, lekarz NZOZ Poradnia Rodzinna w Tomaszowie Lubelskim


Data dodania: 2016-08-23
komentuj (0) wróć do strony głównej

O dzieciach

     Nowoczesna opeka nad dziećmi opiera sie na partnerskich interakcjach pomiędzy lekarzem, rodzicami i pacjentem. najistotniejsze elementy opieki nad dziećmi to: badania bilansowe, szczepienia, choroby wieku dziecięcego. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje o różnych zagadnieniach, takich jak leczenie przecigorączkowe, antybiotykoterapia i inne 
więcej...

Profilaktyka

     Profilaktyka jest działaniem, które ma na celu zapobieganie pojawieniu się i rozwojowi danego zjawiska/choroby w konkretnej społeczności, jak też promowanie alternatywnych zjawisk w stosunku do tych, które usiłuje się wyeliminować. Wiedza o profilaktyce w obecnych czasach uznawana jest za podstawową dla człowieka.

więcej...

Zalecenia w chorobach

     Czas, w którym spotykamy się z chorobą stawia przed nami nowe wymagania. Zmiana podejścia do otaczajacej nas rzeczywistości, inny styl zycia, przyswojenie dużej ilości informacji. Poniżej będą sie znajdowały zalecenia do postępowania w najczęstszych jednostkach chorobowych.

więcej...

Dla młodzieży

Młodzież

     Ogólny stan zdrowia młodzieży w 27 państwach członkowskich UE jest lepszy niż kiedykolwiek. Jednak nadal istnieje wiele powodów do niepokoju, m.in.: nasilający się stres i obciążenia psychiczne, wczesna inicjacja seksualna, mała edukacja o antykoncepcji, nadużywanie alkoholu, palenie i narkomania, zły sposób odżywiania się i niska aktywność fizyczna, wypadki.

więcej...